Ćma bukszpanowa jest stosunkowo niedawno rozpoznanym szkodnikiem, którego larwy masową atakują (zjadając je) liście bukszpanów, co w bardzo krótkim czasie prowadzi do całkowitego ogołocenia drzewa z liści. Dlatego też bardzo ważne jest podjęcie kroków zmierzających do skutecznej likwidacji ćmy bukszpanowej.
Ćma bukszpanowa
Ćma bukszpanowa stanowi jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków motyka, w przypadku którego za wyrządzanie największych szkód odpowiadają gąsienice, które masowo, w bardzo krótkim czasie są w stanie zjeść niemal wszystkie (a często też i wszystkie co do jednego) liście pokrywające bukszpan. Brak liści wiąże się z szybkim zamieraniem i uschnięciem drzewa, zatem szkodnik ten jest w tym przypadku wielce niepożądany i powinien zostać możliwie jak najszybciej usunięty. Gąsienice ćmy bukszpanowej w szczególności upodobały sobie żerowanie na bukszpanach wiecznie zielonych, choć nie gardzą także i innymi jego gatunkami.
Ćma bukszpanowa wywodzi się z Azji, a w Europie (dokładniej rzecz ujmując w Niemczech) odkryta po raz pierwszy została w roku 2006. Choć oficjalnie nie zostało stwierdzone, jakim sposobem szkodnik przybył na nasz kontynent to nieoficjalnie mówi się (co stanowi najbardziej logiczne wytłumaczenie takiego stanu), że ćma bukszpanowa wwieziona została tu razem z azjatyckimi sadzonkami. Ze względu na znaczące ocieplenie klimatu, ćma bukszpanowa zastała idealne warunki do dalszego rozprzestrzeniania się po pozostałych europejskich krajach. W Polsce problem z tym szkodnikiem na bardzo dużą skalę występuje od roku 2015 (choć pierwsza obecność ćmy bukszpanowej stwierdzona została 3 lata wcześniej).
Wiele osób nie do końca zaznajomionych z tematem zastanawia się nad tym, jak wygląda ćma bukszpanowa i po czym można odróżnić ją od innych, często mniej groźnych szkodników. Poszukując tego szkodnika warto wiedzieć, że jego dorosłe osobniki mogą mieć skrzydła białe z brązową obwódką lub jasnobrązowe, z fioletowym połyskiem i białą, półksiężycowatą plamą. Zazwyczaj dorosłe osobniki żerują w okresie od kwietnia do września, chociaż przy sprzyjającej pogodzie okres ten może rozpocząć się nieco wcześniej i zakończyć nieco później. Idealnym miejscem dla ćmy bukszpanowej do złożenia jaj jest spodnia część liści ulokowanych w środkowej części korony drzewa.
O ile same dorosłe osobniki nie są w stanie wyrządzić dużych szkód, o tyle ich larwy dla drzewa są niezwykle groźne – po wykluciu z jaj żerują w środkowej części drzewa, objadając szybko znajdujące się na nim liście. Charakterystyczną cechą bytowania larw ćmy bukszpanowej są oprzędy jedwabnych nici.
Ćma bukszpanowa – jak skutecznie można z nią walczyć?
Ćma bukszpanowa jest niezwykle inwazyjnym szkodnikiem, dlatego też w wielu przypadkach ich zwalczanie może okazać się niezwykle trudne i uciążliwe. Ze względu na to, że problem z jej obecnością występuje stosunkowo od niedawna, nie została jeszcze opracowana idealna formuła, dzięki której możliwe byłoby trwałe i skuteczne pozbycie się tego szkodnika. Mimo jednak braku pewnego środka należy podejmować wszelkie możliwe kroki, które pozwoliłyby choćby na sezonowe zwalczenie problemu związanego z bytowaniem larw ćmy bukszpanowej.
W przypadku domowych ogrodów niestety póki co najskuteczniejszym sposobem ochrony bukszpanu będzie ręcznie zbieranie gąsienic bądź ich strącanie z drzewa (korzystając jednak z tej metody wcześniej pod drzewem umieścić należy folię, na której znajdą się szkodniki). W jakikolwiek sposób gąsienice zostaną zebrane, muszą zostać poddane szybkiemu zniszczeniu – najlepiej po prostu je spalić.
Jak poznać że mamy styczność z ćmą bukszpanową?
Bukszpan należy obserwować w okresie od marca/kwietnia do września/października, gdyż jest ot okres w którym szkodnik ten działa najintensywniej. Warto jednak mieć na uwadze, że same oględziny z zewnątrz to za mało – w tym przypadku koniecznie obserwować należy wnętrze korony, gdyż to właśnie tam gromadzą się wyrządzające największe szkody larwy. Gdy tylko zauważona zostanie obecność gąsienicy ćmy bukszpanowej należy natychmiast przystąpić do ich likwidacji. Podobnie jak nieszkodliwe pospolite ćmy, tak i te bukszpanowe kierują się intensywnie w kierunku źródła światła, dlatego też ich obecność najłatwiej jest zauważyć wieczorem przy włączonej lampie.
W rozpoznawaniu obecności ćmy bukszpanowej skutecznie pomóc mogą także specjalne pułapki feromonowe przystosowane do odławiania dorosłych motyli. Należy jednak pamiętać o tym, że takie pułapki prowadzą jedynie do eliminacji obecności samców. Im jest ich mniej (dlatego im więcej pułapek feromonowych w ogrodzie tym lepiej), tym szanse na zapłodnienie samicy, a tym samym powstanie niezwykle szkodliwych larw są znacznie mniejsze.