Jest jednym z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce oraz atrakcyjnym celem niejednej wycieczki. Czym wyróżnia się Roztoczański Park Narodowy? Jakie atrakcje leżące na jego terenie zasługują na szczególne wyróżnienie?
Roztoczański Park Narodowy i jego miejsce na mapie Polski
Wielkim walorem tego parku jest jego położenie. Zajmuje on najpiękniejsze skrawki województwa lubelskiego oraz najcenniejsze z przyrodniczego punktu widzenia fragmenty tak malowniczej krainy, jaką jest Roztocze. Sam park powstał w 1974 roku, na terenie należącym przed II wojną światową to słynnej Ordynacji Zamojskiej. Warto podkreślić, że choć park narodowy powstał tu w latach 70-tych XX wieku, jego zalążki zaczęto tworzyć już w okresie międzywojennym. Jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z ochroną przyrody Roztocza było przecież utworzenie w 1934 roku rezerwatu przyrody Bukowa Góra.
Do dziś rezerwat ten jest jednym z najcenniejszych skarbów na terenie parku oraz jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych w rejonie miejscowości Zwierzyniec. Przez tereny Roztoczańskiego Parku Narodowego przepływa sporo potoków oraz rzek, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługują Wieprz i Tanew. Warto też zwrócić uwagę na tak malownicze potoki, jak Szum oraz Świerszcz, oraz malowniczy kompleks stawów „Echo”, które znajdują się w pobliżu Zwierzyńca.
Fauna i flora Roztoczańskiego Parku Narodowego
Wielkim walorem Roztocza Środkowego jest jego przyrodnicze bogactwo. Świat fauny i flory RPN jest godnie reprezentowany przez liczne gatunki. Flora naczyniowa parku to około 700 gatunków roślin, w gronie których nie brak gatunków górskich, jak tojad dzióbaty czy czosnek siatkowaty. Wielką ciekawostką są tu również gatunki atlantyckie, jak rosiczka pośrednia czy sporek wiosenny.
Cennymi skarbami, z jakimi można się spotkać podczas wycieczki po tym parku narodowym, są pomnikowe drzewa. Taką formą ochrony objęto tu około 400 drzew, w gronie których nie brak okazów zachwycających swym wiekiem oraz imponującymi rozmiarami. Fauna parku to przede wszystkim zwierzęta typowe dla polskich lasów oraz koniki polskie, których hodowle i ostoje są jednymi z najważniejszych atrakcji tej części Roztocza.
Roztoczański Park Narodowy i jego atrakcje
Wędrówki po terenach tego parku narodowego to moc wrażeń nie tylko dla miłośników przyrody, ale i dla tych, których interesują atrakcje związane z historią i architekturą. Co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po tej części Roztocza?
Z pewnością wspaniałą przygodą będzie spacer po miejscowości Zwierzyniec – dawnej siedzibie Ordynacji Zamoyskich, znanej obecnie jako siedziba Dyrekcji RPN. Czekają tu tak ciekawe obiekty, jak Muzeum Przyrodnicze, rezydencja Zamoyskich oraz słynny Kościół Na Wodzie. Spacer na Bokową Górę, wizyta w osadzie Florianka – oto sposoby na spędzenie czasu na terenie Roztocza w przyjemny i pożyteczny zarazem sposób.